Po izvještavanju medija u BiH sa svih strana političko-nacionalnog spektra vidi se da je situacija na Kosovu itekako ima odjeka u Bosni i Hercegovini, kao i da svatko kosovski slučaj tumači na sebi specifičan način. U Republici Srpskoj se tumači kako kosovske težnje za neovisnošću legitimiraju slične najave predsjednika Milorada Dodika o referendumu, u Sarajevu se pak konstatira da RS i treba promjena imena, dok mediji bosanskohercegovačkih Hrvata također pronalaze paralele između položaja Hrvata u BiH i drame oko Herceg-Bosne.
Treba naglasiti da je situacija u BiH mnogo kompliciranija nego na Kosovu, s obzirom na uređenje naše države koja se sastoji od dva entiteta (Federacija BiH i Republika Srpska).
Hrvati se kao brojno najmanji konstitutivni narod osjećaju nadglasanim od mnogo brojnijih Bošnjaka u Federaciji BiH i Pravoslavaca u entitetu RS (o čemu najbolje svjedoče dva mandata Željka Komšića kao predstavnika Hrvata u Predsjedništvu BiH koja je dobio pretežito glasovima Bošnjaka),ili svjedočenja jednog zastupnika Hrvata u Narodnoj skupštini RS. Nužno je podržati promjenu izbornog zakonodavstva koja bi riješio taj problem za čitavu Bosnu i Hercegovinu.
Bosnu i Hercegovinu je u posljednjih pet godina napustilo čak 173.011 ljudi,u entitetu RS se nije vratilo 160,000 Hrvata.
U tom smislu treba prozvati odgovorne i uredit Bosnu i Hercegovinu za sve njene građane.Hrvatski blok Bosne i Hercegovine zagovara , za revizijom ili ukidanjem Daytonskoga sporazuma i nudimo sasvim drugačiju, regionalnu (dakle, ne po nacionalnom ključu) podjelu, po kojoj bi BiH – koju mi i dalje vidimo kao cjelovitu – bila podijeljena u četiri regije, formirane po kriterijima ekonomske, prometno-komunikacijske, prirodne, povijesne,i zemljopisne regije .U tom kontekstu, inicijativa ” Regije za sve građane je prihvatljiva ” ima za cilj doprinijeti održivoj stabilnosti Bosne i Hercegovine.
Hrvatski blok Banja Luka 27.02.2019
Hits: 113