Velika većina izbjeglih hrvatske nacionalnosti nije se vratila u Modriču.
Prema popisu iz 1991. godine u Modriči je živjelo 9805 Hrvata.
Oni koji su se vratili uglavnom su starije životne dobi . Razloge neuspjeha povratka hrvatskih izbjeglica treba tražiti u opstrukcijama.
Prema procjeni sadašnjeg stanja povratka broj Hrvata u Modriči smanjit će se ispod 1,0% od ukupnog stanovništva, što je na početku devedesetih godina prošlog stoljeća od strane nekih vodećih političara i postavljeno za politički cilj.
Modriča je do 1991. godine sa većinskim stanovništvom hrvatskim imala 11 naselja.
Donji Kladari,Gornji Kladari,Garevac,Čardak,Živkovo Polje,Riječani,Kužnjača,Dobrinja,Oteža,Dobra Voda i Botajica u kojoj su Hrvati živjeli.
Broj katolika župe Garevac:
1973 godine je bilo 2500 stanovnika
1991 godine je bio 2943 stanovnika
2001 godine 52 stanovnika
2014 godine 164 stanovnika
Stanovništvo se osjeća izdano od političara i politike koja predstavlja Hrvate u Modriči i RS,da broj Hrvata na području Garevca je katastrofalan .
Broj Hrvata za 30 godina je smanjen za 2790 u Garevcu.
Problema ima, ulaganja nema
Ove godine proračunom Općine Modriče nije predviđeno nikakvo ulaganje u MZ gdje su Hrvati bili većina, predstavnici MZ kažu da ima puno problema s kojima se mještani susreću.
Predsjednik Hrvatskog bloka Francisko Brdarić kaže da prema usvojenom “PROGRAMU” Kapitalnih ulaganja na području općine Modriča za 2020 godinu.
Nema nikakvih ulaganja u MZ gdje su Hrvati bili većinsko stanovništvo, te da se nada kako će se to promijeniti na jednom od sljedećih financijskih rebalansa Grada.
Brdarić smatra da su za MZ gdje su Hrvati u većinskom stanovništu prijeko potrebna putna infrakstruktura za Kladare,dio Kužnjače,i dio Botajice gdje žive Hrvati.
Vodovod , kanalizacija
Jedan od najvećih problema mještana MZ Garevac,Kladara,Čardaka,Kužnjače je što nemaju vodovod i kanalizaciju.
Davno je započeta priča, koja se još uvijek nije realizirala te i dalje piju vodu iz svojih bunara, a kanalizaciju nemaju.
Nedavno nam je urađena analiza vode na nekoliko mjesta i tri puta za redom je bila bakteriološki neispravna. Pretpostavljamo da nam je voda koju pijemo neispravna, kaže Brdarić.
Nepojmljivo je da se kod nas asfaltira svake 40 godine, po jedna ulica, Brdarić kaže i dodaje da je posljednje asfaltiranje bilo u Kuznjači na kojoj je nešto uradito .
Osim asfaltiranih puteva, svim MZ gdje su Hrvati u većinskom stanovništvu nedostaju i obnove kuća,kulturni domovi,rasvjeta,dućani i pošte .
Mi ćemo se zalagati za integraciju Hrvatskih sela u Bosni i Hercegovini,nadam se da će biti razumnih ljudi koji shvaćaju potrebe svih mještana.
U prošlosti puno je toga ružno se desilo,za rješenje problema potrebno je ljudima omogućit da uz struju imaju osnovne preduvjete za život.
Hrvatski blok Modriča
26.02.2020 godine
Hits: 813